Felső-Mátrai Zakupszky László Általános Iskola És Óvoda

Beszámoló VIII/2258-1/2022/KOZNEVINT számú támogatásról

A Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat Mátraszentimre 50.000 forint támogatást kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától a Felső-mátrai Zakupszky László Általános Iskola és Óvoda „Iskolai énektanulás fejlesztése” céljából.

 

A Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat Mátraszentimre 2021. október 6-án nyújtotta be támogatási igényét a fent megjelölt tárgyban. A nemzetiségi önkormányzat 2012. szeptember 1-je óta tartja fenn a helyi Felső-mátrai Zakupszky László Általános Iskola és Óvoda oktatási intézményt. A Felső-Mátra egyetlen oktatási intézménye nagyon kicsi. A 2021/22-es tanévben összesen 40 tanulója volt a 8 évfolyamon és 12 gyermek az óvodában. Ennek ellenére az utóbbi években kapott miniszterelnökségi támogatásoknak köszönhetően a jól felszerelt iskolák körébe tartozik.

 

Kisiskola lévén a gyermekek rendszeresen adnak elő műsorokat iskolai és települési rendezvényeken, lépnek fel nemzetiségi találkozókon. Nagy sikert arattak a Parlamentben a 2019-ben megrendezett nemzetiségi támogatások kihirdetése alkalmából megrendezett átadó ünnepségen. Ezért döntöttünk a támogatási igény benyújtása mellett.

 

Az emberi erőforrások minisztere egyedi döntésével engedélyezte az iskolai énektanulás fejlesztéséhez szükséges intézkedések megvalósítását, amely keretében az általunk fenntartott általános iskola alsó tagozata számára forrást biztosítottak az éneklés tevékenységének tanórai és tanórán kívüli népszerűsítését támogató eszközcsomag beszerzéséhez. A segítségül kapott listából 5 tételt választottak az ének-zene tantárgyat tanító nevelők. Ezek a következők voltak: tikfa, cabasa, confetfi, darbuka és meinl hangsor. A megvásárolt eszközök nagymértékben színesítették a tanórákat és a tanulók rendezvényeken történő fellépését. Érdekessé és változatossá tettek egy-egy produkciót az ünnepségeken. A tanórán a ritmusérzék fejlesztésére tudták kiválóan használni, sokat jelentett motiváló ereje. A xilofon segítette a dallami tájékozódást, a hangok elhelyezkedését, a magas és mély hangok közti különbséget. Az ütőhangszerek az egyenletes mérőütés kialakításához nyújtottak óriási segítséget, és a gyors-lassú ritmika közti különbség felismeréséhez.

 

Ez a lehetőség azért is jelentett nagy örömöt számunkra, mert Kodály Zoltán az 1940-es évektől haláláig szívesen töltötte idejét Galyatetőn, ahol a mai napig emlékszoba őrzi és mutatja be az ide érkező üdülővendégeknek és látogatóknak a „Tanár Úr” emlékeit, Mátrához való kötődését. Ezt igazolja a Mátrában gyűjtött népzenei anyagból készült Mátrai képek vegyeskari műve is. Ezért fontos az általunk fenntartott iskolában az ének-zene megszerettetése és magas színvonalú oktatása.

 

Ezúton szeretnénk köszönetet mondani az Emberi Erőforrások Minisztériumának, hogy az anyagi támogatással lehetőséget biztosított a Felső-mátrai Zakupszky László Általános Iskola és Óvoda az ének-zene tantárgy színvonalasabb tanításához.

 

emmi logo